Великоанадольський ліс Друк E-mail
Туристичні об'єкти
Написав Сергій Овчаренко   
Неділя, 27 грудня 2009 16:45

 

Великоанадольський ліс – лісовий заказник державного значення площею 2543 га, закладений ще в 1834-45 роках Віктором Єгоровичем фон Граффом, який першим довів можливість створення штучних лісів у голому безводному степу.

Заказник розташований у Волноваському районі Донецької області.

Добратися до нього можна як залізничним (платформи 1184 км або 1188 км лінії Донецьк-Маріуполь), так і власним автомобільним транспортом (маршрут: Донецьк – Новотроїцьке – Ольгінка – Благодатне – Комсомольський або Маріуполь – Волноваха – Валер’янівка – Комсомольський).

Великоанадольский ліс – це вся історія степового лісорозведення. Спочатку було закладено 18 порід дерев. Одна з визначних пам’яток Великоанадольского лісу – це його головна алея. Вона бере початок перед навчальним корпусом лісового технікуму двома рядами великоплідного дуба. Ліворуч від дубової частини алеї невеликий спортивний комплекс. За ним видніється ділянка, де зібрана колекція екзотичних дерев і чагарників.

 

На головній алеї, у живописній частині лісу стоїть пам’ятник, засновникові Великоанадольского лісу В.Є. фон Граффу, висічений з фінляндського граніту. Пам'ятник відкритий 30 вересня 1910 року Петербурзьким лісовим суспільством.

Сьогодні Великоанадольский ліс – найбільший ліс у світі, створений руками людини. Заказник охороняється з 1969 року, у 1974 році набув статусу державного.

На його території знаходиться курорт Форест Парк. Курорт розташований на березі озера і займає площу 45 га; перших гостей прийняв у вересні 2004 року

У рамках здійснення програми розвитку дитячого санаторно-курортного оздоровлення в Донецькій області «Форест Парк» придбав, відремонтував і передав у ведення профспілки дитячий оздоровчий табір «Світлячок», розташований у Великоанадольскому лісі. У 2006 році оновлений табір відкрив свої двері для дітвори.

У 1843 році окрім Великоанадольського лісу була також створена Великоанадольська нижня лісова школа.

Розуміючи, що без підтримки місцевого населення справа лісорозведення може бути загублена на корені, В.Є. фон Графф вибрав із селянських дітлахів п'ятьох хлопчиків, які повинні були стати продовжувачами його справи. Вони жили у школі, навчалися й допомагали вченому в його експериментах по вирощуванню лісу в степу. Після громадянської війни на базі школи був відкритий лісовий технікум.

Будівля лісової школи, побудована ще при фон Граффі, до наших днів не збереглася: час зробив свою справу. Від колишньої будівлі залишився тільки фундамент, на якому в 1900 році була зведена нова будівля (зараз – факультет механіки Великоанадольского лісового коледжу).

У країні подібних технікумів сім, але Великоанадольский – самий старий навчальний заклад України лісового профілю, крім того, це єдиний коледж, що займається питаннями степового лісорозведення й розташовується в степовій зоні.

У технікуму – найбільша в Україні колекція шишок, зібрана зусиллями студентів і викладачів. Найбільша шишка колекції – це шишка сосни Культера, що виростає в Північній Америці. При падінні з дерева сила удару такої шишки досягає 400 кг. Сама маленька - шишка біоти – усього 1,5 см у діаметрі.

Будинок Музею лісу було побудовано В.Є. фон Граффом у 1853 році. Правда, тоді призначення цього будинку було іншим – тут розташовувалася метеорологічна обсерваторія, що фіксувала температуру повітря, напрямок і силу вітру. На підставі цих даних фон Графф робив висновки про вплив кліматичних умов на виростання різних порід дерев. Рапорти з результатами спостережень направлялися в метеорологічну обсерваторію Санкт-Петербурга.

Після від'їзду фон Граффа в Москву обсерваторія перестала існувати, а в будинку жили послідовники Віктора Єгоровича. Відвідувачі музею можуть побачити письмовий стіл і сейф Миколи Яковича Дахнова, що працював у Великоанадольскому лісництві у 1894-1919 р.р.

У радянські часи в будинку колишньої метеорологічної обсерваторії був гуртожиток, а потім – контора ліспромгоспу. Тільки у 1991 році він знайшов своє нинішнє призначення, ставши Музеєм лісу, де зібрані експонати й документи, що розповідають про минуле та сучасне.

Тільки у Великоанадольском дендрарії (площа 7 га, заснований у 1950 році Д.К. Крайневим) можна побачити рослини, які не зустрічаються на території України: ялицю білу, черемшину мата, тюльпанове дерево, сибірський кедр і т.п.

Великоанадольський ліс разом з курортом «Форест Парк» – це чудове місце, де можна провести з насолодою цілий день. Вартість відвідування останнього у жовтні 2009 року складала 15 грн. з особи, а також 20 грн. за паркову автомобіля.

У відповідному розділі фотоальбому можна переглянути фотографії.

 

Останнє оновлення на Неділя, 27 грудня 2009 17:00
 

Переклад сайту

English French German Polish Russian Ukrainian
Активний відпочинок в Україні, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting