Регіональний ландшафтний парк Клебан-Бик Друк E-mail
Подорожі
Написав Сергій Овчаренко   
Середа, 20 травня 2009 08:12

Клебан-Бик – регіональний ландшафтний парк на території Костянтинівського району Донецької області, розташувався на обох берегах ріки Кривий Торець і Клебан-Бикського водосховища, утворений рішенням Донецької обласної ради від 29.02.2000 р. № 23/11–256.

На території парку відкриті, частково розкопані й опубліковані пам’ятки, деякі з яких свідчать про найдавніші сліди заселення Донбасу неандертальцями й кроманьйонцями в період середнього палеоліту 150-40 тис. років тому.

 

Камінь з назвою парку

 

На берегах Клебан-Бикського водосховища знайдені кременеві наконечники стріл енеоліту (мідникам’яне століття 6-4 тис. років до н.е.), уламки кам’яних сокир бронзового століття (3-2 тис. років до н.е.). Знахідки фрагментів кераміки на прибережних майданчиках і терасах сучасного водосховища свідчать про те, що ця місцевість у минулому була зайнята поселеннями, що датуються 2-1 тис. років до н.е.

Назва парку – це дань історичному минулому. Ця місцевість тісно пов’язана з історією Війська Запорізького і його держави – славній Запорізькій Січі. Майже з 1500 року в царських грамотах, виданих Війську Запорізькому про межі козачих вільностей, зустрічається назва "Урочище річки Бичок", з 1600 року – "Клебіна", а з 1720 року – "Клебан-бик". Ця назва означає – впадина на воді.

Недалеко від місця злиття річок Бичок і Кривий Торець стояла козача застава "Залізна", назву якої у наш час носить невелике село недалеко від міста Дзержинська.

Загальна площа регіонального ландшафтного парку 1974 га.

Особливу цінність на території парку має Клебан-Бицьке водосховище з прилеглими земельними ділянками.

Територія парку характеризується не тільки унікальними природними комплексами і об’єктами, але й особливими рекреаційними умовами, що визначаються різноманітними мальовничими ландшафтами, придатністю для різних видів відпочинку, доступністю для мешканців великих населених пунктів.

Панорама

Дана територія має гористий характер, вона складається з кам’янистих гряд, відслонень гірських порід із значною щільністю та глибиною ерозійного розгалуження, великим оголенням корінних порід, що виступають суцільними грядами. Особливий інтерес має пам’ятка загальнодержавного значення "ана)">Клебан-Бикське відслонення" площею 60 га, особливістю якої є вихід на поверхню дуже давніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках старовинного Пермського моря. У кам’яновугільний період (понад 300 млн. років тому) це було неглибоке тепле море, на дні якого мешкали численні безхребетні. До наших часів тут збереглися сліди незвичайної рослинності. Скам’янілі рештки рослин, коралів, молюсків можна знайти на лівому крутоярому березі водоймища.

Рослинний світ представлений байрачними лісами, де збереглася кам’янистолюбива засухостійка флора, а також ділянки цілинних типчаково-ковилових петрофільних степів. Чагарники представлені караганою, шипшиною, таволгою, кизильником чорноплідним. У байрачних лісах домінують дуб звичайний, ясен високий, до них примішуються в’яз голий, клен польовий та ясенелистий, липа серцевидна.

Багатий також і тваринний світ: біля водоймища, на його берегах живуть черепахи, ящірки, жаби, світ птахів налічує близько 100 видів, у водоймищах водиться майже 20 видів риб.

На території регіонального ландшафтного парку розташований музей під відкритим небом «Скам’янілий ліс», у якому знаходяться фрагменти скам’янілих залишків дерев араукарії віком 300 млн. років. Ці фрагменти знайдено на орних землях Костянтинівського району (Іванопільська, Предтечинська та Катеринівська селищні ради).

Парком надаються рекреаційні послуги: супроводження екскурсій; організація короткострокового відпочинку; спортивне та любительське рибальство.

Контактні телефони:

Директор парку – 8 (050) 103-13-63.

Заступник директора парку по АГД – 8 (050) 563-72-52.

Помічник директора парку по рекреації – 8 (050) 185-75-82, 8 (095) 504-55-59.

Дивіться також фотографії у фотогалереї сайту.

 

 

Останнє оновлення на Неділя, 27 грудня 2009 16:56
 

Переклад сайту

English French German Polish Russian Ukrainian
Активний відпочинок в Україні, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting